Svet-Stranek.cz
KWJ FALADA Klub westernového ježdění Česká Lípa

O nás:

O nás

Úvodní text mojí osobní stránky
PTALI JSME SE ZA VÁS – CO CHCETE VĚDĚT O KWJ FALADA ?

Na cestě z České Lípy do Nového Boru projíždíte bývalou obcí Lada, dnes okrajovou částí města. Kdysi zde hospodařilo více než deset zemědělců na malých desetihektarových hospodářstvích.Měli jste možnost vidět pasoucí se dobytek i koně zapřažené do pluhů, či povozů. Dnes by jste marně cokoliv z toho hledali, neuvidíte bohužel ani vlnící se dozrávající obilí, nebo alespoň zorané pole. Je příjemné když náhle místo rozkvetlých bodláků, se objeví udržovaná travnatá plocha a na ní pasoucí se koně.

Neodolali jsme a odbočili ze silnice 1/9 kousek za benzinovou pumpou na Ladech, u autobazaru do leva mezi rodinné domky. Po zhruba 500 metrech nás úzká asfaltová cesta dovedla k nenápadné upoutávce upozorňující, že zde je sídlo klubu westernového ježdění s názvem KWJ FALADA.

První naše otázka položená mladému muži v kovbojském klobouku byla k názvu.

Vysvětlení je jednoduché. FALADA , pro děti z klubu jméno bájného koně z jedné známé pohádky a pro zasvěcené je to zkratka farma Lada. KWJ je klub westernového ježdění.

Na otázku jakou činnost klub provozuje jsme dostali následující odpověď.

Ve většině jezdeckých oddílů doplácí řadový členové na závodní, vrcholovou činnost několika vyvolených. My jsme se rozhodli, dát šanci těm, kteří nehodlají z koní i ze sebe dolovat maximum a rvát se o rekordy, ale prostě užít si přírody a z koně si udělat kamaráda důvěřivého, oddaného, přívětivého, v jehož společnosti se dají prožít hezké chvilky. Nechci opakovat fráze o pohledu na svět ze hřbetu koně, ale ze své zkušenosti mohu potvrdit že přirozená komunikace s těmito ušlechtilými zvířaty má pozitivní vliv na fyzický i duševní stav člověka. Speciální metodika velmi pozitivně působí jako terapie pro děti s LMD, hyperaktivitou, či poruchou motoriky,soustředění a emocionální nerovnováhou.

Zejména děti z města, ze sídlišť jsou ochuzeny o kontakt s živou přírodou a my bychom jim jej chtěli touto cestou dopřát.

V současné době máme k dispozici včetně poníků a hříbat 13 koní. Děti k nám chodí již od věku 9 let a tak aby získaly sebedůvěru začínají s poníky. Učí se je ovládat ze země, prostřednictvím přirozené komunikace dle metodiky Pata Parelliho, potom přichází jízda bez sedla v kroku, v klusu a cvalu na jízdárně a jak postupně získávají dovednosti a jistotu v ovládání, mohou pod vedením cvičitele na vyjížďky do přírody. Důraz klademe především na bezpečnost a jemné bezbolestné ovládání koně, směřující k ovládání bez uzdy a udidla pomocí mentálního tlaku.Po získání důvěry a respektu u koně prostřednictvím Parelliho sedmi her není pro absolventa problém zaučit koně do tahu nebo pokračovat v dalším výcviku koně ze sedla. Zatím největším zážitkem je pro děti jízda ve volném terénu a klubové soutěže. Těm nejlepším bychom chtěli v budoucnu umožnit účast na westernových závodech, zejména v soutěžích jako jsou western pleasure ,trail horse, horsmenship,reining…

Nedílnou součástí práce s koněm je i péče o něj. Děti jsou velmi citlivé a okamžitě si všimnou když jejich koníčka něco bolí, nebo má nějakou drobnou oděrku. Poctivě se starají aby koně byli v čistotě, aby měli dobré krmení, dostatek vody atd.

Že to vše, pobyt na zdravém vzduchu, přiměřená fyzická námaha, práce v kolektivu a zejména jízda na koni má dobrý vliv jak na zdraví tak na duševní vývoj dítěte je ověřené. Je jen škoda, že nám zatím nejsou hvězdy příznivě nakloněny a nemůžeme svůj záměr realizovat v plné šíři. Pracujeme zatím v provizoriu a tak hyporehabilitace a práce s hendikepovanými dětmi se zatím odkládá na neurčito.

Naše služby využívá i libertin a školy. V letních měsících k nám přicházejí, využívajíce toho, že se k nám dá snadno dojít pěšky, skupiny dětí se svými vedoucími a i celé třídy se svými pedagogy. Po krátkém povídání o koních se děti povozí, většinou si to zkusí i jejich doprovod, potom si opečou buřty a často odchází s nadšením pro vlastní zapojení do činnosti klubu.

Pořádáme i letní táborové kurzy přirozené komunikace s koněm dle metodiky Pata Prelliho v týdenních turnusech se spaním v teepee a vlastních stanech, víkendové pobyty s výcvikem a příměstské tábory s docházkou z domova. Oblíbené jsou i individuální lekce pro děti i dospělé. Dále nabízíme i ustájení a výcvik koní.V poslední době přibývá i počet dospělých členů, kteří nám doufám v budoucnu pomohou v organizační práci. Občas pořádáme dětské dny pro firmy, nebo dojíždíme s poníky na různé akce.

Vaše činnost je jistě velmi prospěšná, ale z hlediska podnikání, finančního přínosu rozhodně ne příliš atraktivní. Co vás k tomu přimělo?

Občas mě ta myšlenka taky napadá. Zejména když některé děti hledají snadnější cestu a sotva se naučí to nejzákladnější, jdou někam kde se jim nikdo nevěnuje, prostě jim půjčí koně ať si jedou kam chtějí. To je samozřejmě pro ně velmi lákavé, ale právě nedostatečně připravení se rádi přeceňují a to nemívá dobré následky.

Už jsme zvažovali ,ekonomickou perspektivu klubu. Stále jeho činnost totiž dotujeme ze svého zaměstnání. Ale když vidíme tu dětskou radost, jak se věnují zvířatům tak ty střípky z jejich štěstí padají i na nás. Máme rádi koně, máme rádi děti a majetek není pro spokojený život nijak podstatný. Dnes bychom snad již ani neměli odvahu říci dětem z klubu že končíme.



Ale na vaší otázku co nás k tomu přivedlo.

V první řadě restituce. Z majetku, který nám stát vzal v 50. letech, jsme dostali jen torzo, obnovit hospodářství by byla jen nostalgie a ne racionální úvaha. Budoucnost výroby potravin je v zemědělských družstvech a agrokomplexech se stovkami,možná tisíci ha. Malorolníkům odzvonilo ve všech vyspělých zemích v druhé polovině minulého století. Byly pouze dvě možnosti. Pronajmout pozemky někomu kdo chce hospodařit ve velkém, nebo hledat jinou možnost využití. Rozhodli jsme se s otcem pro druhou možnost. Otec má třicetileté zkušenosti z práce na učilišti a z trenérské práce s mládeží a mi s manželkou máme rádi koně i děti a také ne malé zkušenosti z práce s dětmi v zájmových klubech. To nás přivedlo k myšlence vybudovat jezdecký areál včetně jiných doplňkových sportovišť, takový malý ráj pro děti a lidi z nedalekých sídlišť. Ne pouštíme se však do něčeho neznámého po hlavě, nýbrž svépomocnou výstavbou areálu, postupným rozšiřováním vlastního chovu, účastí na různých kurzech a vlastním vzděláváním v oblasti hipologie a výchovy mládeže pomalu rozšiřujeme farmu a budujeme klub.

Nečekaně se nám ale do cesty postavila politika Pozemkového fondu ČR, který nám10 let zadržuje vydání náhradních pozemků za pozemky zastavěné sídlištěm Lada. Právě tyto náhrady jsou klíčové pro uskutečnění našeho záměru.

Přesto,že pozemky, které požadujeme jsou za hranicemi katastru města a deset let se o ně nikdo nestaral, pracovníci pozemkového fondu tvrdošíjně odmítají jejich převod a tím i smysluplné využití. Je to velká škoda, již proto, že při současném funkčním obsazení městského úřadu bychom našli nejen pochopení pro náš záměr, ale na základě předběžných jednání myslím i podporu. Dát prostor dětem pro jejich vyžití, znamená chránit je před drogami a dalšími negativními jevy, které je dnes ohrožují.

Když projedete celou Evropu, nenajdete mnoho míst tak krásných jako je krajina kolem nás. A je hrozná ostuda, že se zejména v posledních 12 letech o ni tak špatně staráme. Nikdy v minulosti nebyla tak zanedbaná jako dnes.

Pane Koudelko, když vás poslouchám a dívám se do kraje před námi, vidím jak by mohl alespoň ten kousek země o kterém mluvíme dostat jinou podobu a i lépe sloužit lidem. Končíme svoji návštěvu s přáním, aby se vám váš záměr podařil a aby jste potkával co nejvíce těch, kteří vám fandí a jsou ochotni pomoci.